شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶
 
 
 
کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟
 

 
 
 Windows Phone 7 از نگاه برنامه نویسان
Mobile
تاریخ ثبت:  ۸۹/۹/۲۵
تعداد نمایش:  ۶۵۲۹
  نویسنده: مجید شهاب فر
 
   ۱۶  نفر تا این لحظه به این مقاله امتیاز داده اند.
 
   Bookmark and Share

معرفی Windows Phone 7

حدود یک سال قبل در فوریه 2010 استیو بالمر مدیر عامل مایکروسافت معرفی اولیه ای را از سیستم عامل جدید مایکروسافت را برای تلفن های همراه هوشمند ارائه داد. کمی قبل تر از آم تنها شایعات و اطلاعات درز کرده کمی از این سیستم عامل جدید که Windows Phone 7 نام گرفته است، در اینترنت منتشر شده بود. اکنون و با عرضه نهایی این سیستم عامل به شرکتهای سازنده تلفن های همراه هوشمند و در اختیار گذاشتن SDK آن برای برنامه نویسان علاقه مند، همگان منتظر آن هستند تا ببینند ادعاهای مایکروسافت در مورد WP7 که پر بود از تعریف و تمجدید، محقق می شود یا خیر. 

ارائه اولیه استیو بالمر بارها و بارها تحسین همگان را در آن جلسه به همراه داشت. فاصله بین Windows Phone 7 و نسخه های قبلی که Windows Mobile نام داشتند از همه جهات زمین تا آسمان است. واسط کاربری و نوع طراحی آن با اسم رمز Metro سایر سیستم های عامل موجود همچون iOS و Android را به چالش کشانده است. مایکروسافتی ها به قدری از موفقیت WP7 مطمئن هستند که با معرفی آن، مراسم تشییع جنازه iPhone و BlackBery را در ردموند برگزار کردند.

Metro بطور قابل ملاحظه ای متفاوت است و تأکید بسیار زیادی بر روی فن بیان و تعریف بصورت علائم و نشانه ها و همچنین تصاویر همانطور که در شکل زیر مشاهده می شود، دارد. استفاده کامل از قابلیتهای سخت افزاری نیز باعث افزاریش سرعت آن شده بطوریکه تصاویر متحرک با نرمی فوق العاده ای نمایش داده می شوند و بسیار طبیعی جلوه می کنند و پاسخ صفحه نمایش نیز به لمس های مختلف بسیار سریع می باشد.
توسعه برنامه برای Windows Phone 7

برای برنامه نویسان Silverlight احتمالا" جالبترین خبر اینست که Silverlight بعنوان یک شهروند درجه اول در WP7 به شمار می رود. در واقع برنامه نویسان می توانند بین دو چارچوب XNA و Silverlight آنچه را که مایلند انتخاب کنند. البته XNA مناسب برای توسعه بازیها و Silverlight مناسب برای توسعه برنامه های کاربردی می باشند.

برنامه نویسان Silverlight که تجربه توسعه برنامه های desktop را دارند می توانند یک شبه برنامه نویس WP7 شوند و توسعه برنامه WP7 برای این برنامه نویسان ساده تر از آن چیزیست که برنامه نویسان نسخه های پیشین Windows Mobile باید انجام دهند. اگر شما برنامه نویس Windows Mobile هستید این قضیه نبایدشما را نا امید کند. با توجه به منابع بسیاری که برای  فراگیری Silverlight وجود دارد، تسلط به آن دور از دسترس نیست.

یک مسئله جالب توجه دیگر این می تواند باشد که توسعه برنامه های Silverlight برای WP7 هیچ هزینه ای در بر نخواهد داشت چراکه اگر شما Visual Studio و یا Expression Blend را در اختیار داشته باشید، ابزار مربوط به توسعه برنامه ها برای WP7 را می توانید بطور رایگان دریافت کرده و به این محیط ها اضافه کنید. تنها یک هزینه کوچک وجود دارد و آن هنگامیست که شما برنامه خود را تکمیل نموده و می خواهید آن را در اختیار دیگران قرار دهید. برای این کار تنها می بایست که از Market Place مایکروسافت استفاده کرد که جلوتر در مورد آن توضیح داده خواهد شد.

نکته دیگری که باید بدان اشاره کرد این است که مایکروسافت تنها از زبان برنامه نویسی #C برای نوشتن برنامه های مبتن بر Windows Phone 7 پشتیبانی می کند.


توسعه برای یک بستر سخت افزاری یکسان

در گذشته تهیه برنامه ها برای دستگاههای قابل حمل از جمله گوشی های تلفن همراه برنامه نویسان و تست کننده ها را دچار سردرگمی می کرد چراکه هر یک از دستکاههای قابل حمل دارای ویژگیهای خاص خود و همراه با بسته های نرم افزاری مختلف یکسری ناسازگاریهایی را بوجود می آوردند. این مسئله باعث عدم اطمینان توسعه دهندگان از کارکرد محصولات خود بر روی دستگاههای مختلف می شد.

شرکت Apple با محصول محبوب خود یعنی iPhone این مشکل را به روش خاص خود حل کرد. آنها محصولات خود را تنها برای سخت افزارهای خاص خود توسعه می دهند. البته این روش چندان راضی کننده به نظر نمی رسد. تصور کنید شخصی ترجیح می دهد که تلفن همراهش دارای صفحه کلید سخت افزاری باشد تا اینکه از صفحه کلید مجازی استفاده کند. یا اینکه بعضی ها مایلند هزینه بیشتری بابت یک گوشی تلفن همراه که مثلا" دوربین بهتری دارد بپردازند. مسلما" هر مشتری دارای نیازها و سلایق مختلفی است مخصوصا" اینکه بخواهد از یک دستگاه کاملا" شخصی مثل تلفن همراه استفاده کند.
 
برای WP7، مایکروسافت قید و بندهایی سخت افزاری را برای سازندگان تلفن های همراه هوشمند در نظر گرفته است. مثلا" هر تلفن همراهی که بخواهد WP7 را بعنوان سیستم عامل بر روی خود داشته باشد باید حداقل، امکانات زیر را دارا باشد:

  • صفحه نمایش لمسی 480 x 800 px. این صفحه نمایش می بایست توانایی تشخیص چهارنقطه لمسی را داشته باشد.
  • شتابدهنده سخت افزاری. در WP7 تصاویر متحرک ساخته شده با Silverlight اغلب از شتابدهنده سخت افزاری جهت اجرای طبیعی تر تصاویر متحرک استفاده می کنند.
  • GPS، ژیرسکوپ و جهت یاب یا قطب نما.
  • دوربین حداقل 5 مگاپیکسلی.
  • دکمه های Search، Back، Start و Hardware.
  • قابلیت اتصال به شبکه های بی سیم.
  • حداقل 256MB حافظه RAM و 8GB ذخیره سازی Flash. 

اینها حداقل امکاناتی است که سازندگان تلفن های همراه هوشمند می بایست مد نظر داشته باشند تا بتوانند از WP7 پشتیبانی کنند. بعبارت دیگر آنها می توانند آزادانه قابلیتهای فراتر از این را به دستگاههای خود اضافه کنند. مثل صفحه کلید سخت افزاری، دوربین بهتر به همراه فلش، فضای ذخیره سازی بیشتر و مواردی از این دست. پس می توان گفت WP7 یک بستر باز است با حداقل نیازمندی هایی که گفته شد.


 طراحی

Windows Phone 7 در یک صفحه نمایش حداقل 480 x 800 px نمایش داده می شود. یک ژیرسکوپ که در تلفن به کار می رود جهت گیری دستگاه را مشخص می کند که مثلا" اگر یک برنامه آن را پشتیبانی کند، با چرخاندن تلفن می تواند بصورت عمودی یا افقی همانند شکل زیر نمایش داده شود.طراحی Metro که همان اسم رمز طراحی واسط کاربری در WP7 می باشد دارای یکسری شیوه ها و سبک های پیش فرض می باشد. همانطور که می دانید کنترلهای Silverlight دارای ظاهر استانداردی نیستند و بر پایه Style ها و Template هایی که برای آنها تعریف می شوند می توانند ظاهرهای گوناگونی به خود بگیرند. همین امر سبب شده تا توسعه مدل طراحی و واسط کاربری بری WP7 بسیار ساده صورت گیرد. در برنامه های مبتنی بر Desktop، این Style ها و Template ها متفاوت با آن چیزی است که در WP7 مشاهده می شود بعنوان مثال کد XAML زیر با ظاهری غیر یکسان در محیط ویندوز و WP7 نمایان می شود. شکل زیر مبین همین نکته است.


<StackPanel>
   <TextBlock Text=”This is a label” />
   <TextBox Text=”Enter some text here” />
   <StackPanel Orientation=”Horizontal”>
      <Button Content=”Save” />
      <Button Content=”Cancel” />
   </StackPanel>
   <RadioButton Content=”I agree” />
   <RadioButton Content=”I disagree” />
   <RadioButton Content=”I don’t know” />
   <Slider Minimum=”0” Maximum=”10” Value=”5” />
   <CheckBox Content=”Save results” />
</StackPanel>

 

هیچ اجباری برای برنامه نویسان و طراحان به استفاده از Style ها و Template های پیش فرض WP7 نیست. هرکس بسته به علاقه خود می تواند یک تجربه جدید را خلق کند. اما باید این را مد نظر داشت که طراحی واسط کاربری در WP7 کمی سخت تر از مورد مشابه در Desktop است. چراکه در واسط کاربری WP7 انگشت نقش مهمی را ایفا می کند. لذا کنترلها نباید آنقدر کوچک باشند که کار با آنها توسط انگشتان سخت باشد یا اینکه فاصله بین کنترلها باید به اندازه کافی زیاد باشد تا انگشتان بزرگ تر نیز در کارکردن با آنها مشکلی نداشته باشند. بعضی از کنترلها نیز به دلیل سخت بودن کارکرد آنها توسط انگشتان کلا" در WP7 وجود ندارند مانند کنترل Combo box.


انتشار برنامه های کاربردی مبتنی بر WP7.

برای انتشار برنامه های نوشته شده مبتنی بر WP7 برای عموم کاربران در سراسر دنیا، برنامه نویسان باید یه عضویت APP HUB در آیند و برنامه خود را برای فروش و یا استفاده رایگان در آنجا آپلود کنند. در حال حاظر این تنها را برای نصب برنامه های مختلف برای WP7 می باشد. عضویت در این سایت رایگان نبوده و حق عضویت سالانه 99$ را طلب می کند. این در واقع تنها هزینه ایست که برای توسعه برنامه های تحت WP7 باید پرداخت چراکه ابزارهای توسعه این برنامه های به صورت رایگان از سوی مایکروسافت در اختیار برنامه نویسان قرار گرفته است. در حال حاظر تنها برنامه نویسان 30 کشور می توانند از این سیستم استفاده کنند و از آسیا تنها برنامه نویسان کشورهای هند، ژاپن، هنگ کنگ، سنگاپور و تایوان می توانند به عضویت این سیستم درآیند. پس برنامه نویسان ایرانی علاقه مند برای فعالیت در APP HUB می بایست دست به دامن دوستان و اشنایان خود در کشورهای عضو شوند. شاید در آینده راه حل های دیگری پیدا شود. برای آشنایی با روند عضویت در APP HUB اینجا را مطالعه کنید.


خلاصه

Windows Phone 7 را باید یک سیستم عامل جدید از سوی مایکروسافت برای تلفنهای همراه نامید نه اینکه ویرایشی جدید از Windows Mobile چراکه همانطور که مشاهده کردید اساس و بنیان آن نسبت به Windows Mobile دگرگون شده است. حال باید منتظر ماند و دید که در دنیای رقابتی امروز WP7 تا چه حد می تواند از پس دو رقیب سرسخت خود یعنی Android و iOS برآید. آنچه مسلم است این است که در دنیای برنامه نویسی شاید مایکروسافت موفق به جذب علاقه مندان بیشتری گردد، چراکه بستری را فراهم آورده که چندان برای برنامه نویسان پلاتفورم محبوب مایکروسافت یعنی NET. غریب نیست و این خود یک نکته مثبت در این رقابت تنگاتنگ است. آنچه برنامه نویسان برای نوشتن برنامه های مبتنی بر WP7 نیاز دارند، دانستن زبان برنامه نویسی #C و آشنایی با Silverlight است. 

  کیفیت مقاله ارائه شده از نظر شما   
برای دادن رتبه به این مقاله می بایست Login کرده باشید.
  درباره نویسنده
مجید شهاب فر
طراح، برنامه نویس و مدیر PersiaDevelopers.com
همه مقاله های نوشته شده توسط این کاربر (۱۸)
 
  پیام جدید
صفحه ۱ - پیامهای اصلی ۱ تا ۲ از مجموع ۲ پیام اصلی
اولین قبلی بعدی

 عنوان فرستنده تاریخ
 
تشکر مرتضی صحراگرد ۱۳۸۹/۱۰/۹
پاسخ به: تشکر مجید شهاب فر ۱۳۸۹/۱۰/۹
 
بحران سيلورلايت ابوالفضل حسن الدين ۱۳۸۹/۹/۲۷
اولین قبلی بعدی

Copyright © 2006 - 2016 All Rights Reserved.
Please direct your questions or comments to